İmei Kayıt Ettirme

İmei kayıt ettirme, imei kayıt yapma imei numarası kayıt nasıl yapılır, yurtdışından gelen telefonların imei kayıt işlemi nasıl yapılır, e devlet üzerinden imei kayıt işlemler... Yazımızda yurtdışından gelen veya ticari amaçla getirilen telefonların kayıtv işlemlerine yönelik bilgiler vereceğiz. Yurt dışından gelirken getirdiğiniz cep telefonunu IMEI kaydı işlemini internette E-Devlet sitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Yurtdışından getirdiğiniz IMEI kaydı yapılmamış telefonlar ile hiçbir suret ile görüşme yapılamamaktadır. 

 

IMEI (International Mobile Equipment Identity), Uluslararası Mobil Cihaz Kodu.

 

IMEI kayıt işlemini yurda giriş yaptığınız tarihten itibaren 1 ay içerisinde (edevlet sitesinde 60 gün olarak belirtmiş) pasaport nosunu kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Bir pasaport ile kayıt yaptırdıktan sonra iki yıl boyunca o pasaporta başka cep telefon IMEI kaydı yaptıramayacağınızı unutmayınız. Eğer ülkeye sürekli giriş ve çıkış yapıyorsanız bunun için bir telefon numarası belirleyerek buna göre görüşmelere aktif hale getirdikten sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. 

 

E-Devlet cep telefonu IMEI kayıt işlemi nasıl yapılır?

 

Eğer e devlet şifreniz var ise aşağıda belirlenmiş işlem basamaklarını harfiyen uygulayarak e devlet üzerinden imei kayıt işlemini çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. E devlet şifreniz yok ise 

 

1. E-Devlet şifresi almanız gerekiyor.

2. Yurtdışından getirmiş olduğunuz cep telefonu kaydı vergisini yatırmalısınız.

3. E-Devlet sitesi üzerinden gerekli başvuruyu, pasaport numarasına göre yapmalısınız.

 

1. E-Devlet şifresi nereden, nasıl alınır?

 

E-Devlet şifresi ve e devlet girişi ile ilgili bilgilerinizi  PTT Merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek alabilirsiniz.

 

2.Cep Telefonu İmei Kaydı Ücreti Yatırma

 

Yurtdışından gelirken getirilen cep telefonu kaydı yapılabilmesi için devlet vergi ücreti almaktadır. 2016 ve 2017 için belirlenmiş olan ücret  135,0 TL. Banka şubelerinden yatırılabilmektedir. Bazı bankaların internet şubesinden de parayı yatırabiliyorsunuz. İnternet şubesinden yatırmak için; bankanızın Ödemeler menüsü altında Vergiler ve Borçlar isminde bir seçeneği olmalı. Kendi adınıza veya başkası adına ödeme şeklinde soru sorar. Gerekli olanı seçip, yatırılacak vergi türünde 6552-Yurtdışından gelirken getirilen cep telefonu kaydı için harç seçeneğini seçip gerekli ödemeyi yapınız. Ödeme hemen Gelirler idaresi hesaplarına yansımıyor. Bu yüzden bir saat kadar sonra E-Devlet sitesine girip başvuru yapabilirsiniz. Ödeme olmadan da IMEI kaydı gerçekleştirilememektedir. 

 

3. E-Devlet Üzerinden Kayıt İşleminin Yapılması

 

E-Devlet sitesine giriniz. E-Devlet Sağ üst tarafta Sisteme Giriş tıklayınız. Açılan ekranda T.C Kimlik No, ve E-Devlet şifrenizi giriniz. Giriş yaparken güvenlik için sanal klavyeyi kullanabilirsiniz.

Sisteme Giriş Yap tuşuna basınız.

 

Ekranın sağ üst tarafında arama kutucuğuna IMEI KAYDET yazıdınızda ekranda seçenek açılır, seçiniz.

E-devlet sitesi şu uyarıyı yapıyor.

 

1) Yurda giriş tarihiniz üzerinden 60 günden fazla zaman geçmemiş olmalıdır.

2) Eğer İnternet bankacılığı kullanmıyor iseniz; harç bedeli vergi dairelerine ya da Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bankalara, T.C. Kimlik numaranız belirtilerek yatırılmış olmalıdır.

3) Eğer İnternet bankacılığı müşterisi iseniz, sisteme entegre bankaların İnternet şubelerini kullanarak ödeme yapabilirsiniz. Bunun için başvurunuzun bir sonraki aşamasında karşınıza çıkacak olan listeden bir banka seçerek ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Devam  Et tuşuna basınız.

 

Başvuru formu ekranda gelecektir.

 

 

 

  • Formu eksiksiz doldurunuz. IMEI numarasını bilmiyorsanız. Telefon çevirme ekranında *#06# yazarak öğrenebilirsiniz.
  • Pasaport türü seçeneğini doldururken şuna dikkat ediniz.

 

1) Pasaportunuz U,S,Z,P harflerinden biri ile başlıyor ve 9 karakterli ise çipli pasaporttur.

2) G harfi ile başlıyor ve 9 karakterden oluşuyor ise Geçici Pasaporttur.

3) 7 rakamdan olışuyorsa Eski Tip Pasaporttur.

 

Formu doldurduktan sonra Devam Et tuşuna basınız. Bilgi kontrol ekranı gelir. Bilgilerinizde yanlışlık varsa düzeltin. Cep telefonu vergisini daha önce yatırdığınız için Ödememi Kontrol Et tuşuna basın.

 

 

 

 

  • Ödemeniz kayda geçmiş ise yeniş açılan ekranda “Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan ödemenizin onayı alınmıştır. Başvuru işlemine devam edebilirsiniz.” uyarısı görünür ve tekrar bilgilerinizi kontrol etmenizi ister.

 

 

 

Onayla tuşuna basınız. İşlemin yapıldığını belirtir ve bir başvuru numarası verir. Bir yere bu numarayı not ediniz. Cihazınız 12 saat içerisinde aktif hale gelecektir.