iPhone İmei Sorgulama

 

iPhone, iPad ve iPod Touch İmei Sorgulama Öğrenme, iPhone imei numarası öğrenme, iPhone imei check, iPhone imei nasıl öğrenilir ve iPhone imei ile ilgili bilinmeyen diğer tüm detaylar... Yazımızda dünyanın en çok kullanılan telefonlarından olan iPhone cihazlarının orjinal imei numarası ile ilgili öğrenme yöntemlerine yönelik ayrıntılar verilecektir.  Apple cihazlarınızın IMEI (Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği) numarasını, Mobil Ekipman Kimliği’ni (MEID), Hücresel Veri Numarası’nı (CDN) ve Entegre Devre Kartı Kimliği (ICCID) numarasını nasıl bulurum hakkında bilgi elde etmek istiyorsanız en doğru yerdesiniz. 

 

Her telefonuda olduğu gibi iPhone, iPad ve iPod touch gibi günlük hayatımızda çok yaygın olarak kullanmış olduğumuz telefon ve benzeri cihazların da imei numaraları bulunmaktadır. Aktif edilmemiş imei'ler için telefonunu kullanılması mümkün değildir. Peki iPhone ve benzeri cihazlarda imei numarası sorgulama işlemleri nasıl yapılır? Bunun için aşağıdaki yöntemleri kullanarak iPhone imei numarası öğrenme işlemi gerçekleştirilebilmektedir. 

 

  • Cihazınızın üzerindeki bilgilerden,
  • Cihazınızla birlikte gelen ambalajdan,
  • Bilgisayarınızdaki iTunes programından,

 

1.)Cihazınızın Üzerinden İmei Öğrenme

 

iOS aygıtlarının çok büyük bir bölümünde menü şu şekilde işlemektedir. Ayarlar > Genel > Hakkında öğesine dokunarak aygıtınızın seri numarasını, IMEI/MEID ve ICCID numarasını görebilirsiniz. iOS 6 veya sonrasını kullanıyorsanız, numaraya dokunup basılı tutarak kopyalama seçeneğini kullanabilir, ardından bu bilgileri Apple kayıt veya destek formlarına uygun yerlere aktarabilirsiniz. 

 

 

Eğer iPhone Aktivasyon Ekranına Geçiş Yapmadıysanız

 

Aygıtınızı henüz ayarlamadıysanız ve cihazınızı tuş kilidine alıp, açma kapatma tuşuna kısa bir şekilde basıp sağ alt köşede bulunan ( !)  ikonuna tıklayarak İMEİ , MEİD ve sim kart takılıysa İCCİD kodunu kısa süre içerisinde öğrenebilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra aşağıdaki ekran karşınıza çıkacaktır. 

 

 

2) Cihazın Kabından İmei No Öğrenme

 

(iPhone 6 ve sonrası, iPhone 5S, iPhone 5C, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için geçerli bir yöntem olarak kullanılır.) iPhone, Pad ve iPod Touch’ınızın seri numarası aygıtınızın arka muhafazasında, alt bölümde yazılıdır. NOT: Bu yöntemi çok tavsiye etmiyoruz. Özellikle sim kilidinizi açtırmak istiyorsanız sim yuvanızın değişebileceğini düşünerek lütfen cihaz üzerinden (Anakarta ait olan imei nosunu) ilk gösterdiğimiz yöntem ile öğrenmeniz gerekmektedir. 

 

 

3) Cihazın Sim Yuvasından Öğrenme (iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4 (GSM modeli) ve iPhone 4s için geçerlidir.) NOT: Bu yöntemi çok tavsiye etmiyoruz. Özellikle sim kilidinizi açtırmak istiyorsanız sim yuvanızın değişebileceğini düşünerek lütfen CİHAZINIZIN İÇERİSİNDEN (Anakarta ait olan imei nosunu) 1. YÖNTEM İLE ÖĞRENİNİZ. Seri numarasını ve IMEI/MEID’i bulmak için SIM tepsisini çıkarın.  (MEID numarası IMEI’nin ilk 14 basamağıdır.)

 

 

4) Orijinal Ambalajı Aracılığı İle İmei Numarası Öğrenme

 

iPhone telefonunuzun seri numarası ve IMEI numarası aygıtınızın arka kısmında yazılıdır.

 

 

5) iTunes Vasıtasıyla Öğrenme

 

Aygıtınızın seri numarasını aygıtı bilgisayarınıza bağlayıp iTunes’u açtığınızda görebilirsiniz.

 

  1. iOS aygıtınızı bilgisayarınıza bağlayın.
  2. iTunes’u açın (otomatik olarak açılmazsa).
  3. Aygıtınızı bulun.

  4. Aygıtınızın bilgilerini görmek için Özet sekmesini tıklayın.

 

Seri numarasını Panoya kopyalamak için Düzenle > Seri Numarasını Kopyala öğesine gidin. Daha sonra bu bilgileri Apple çevrimiçi kayıt veya destek formlarına yapıştırabilirsiniz.